Murakami Haruki: Különös könyvtár
Szinte elképzelhetetlen, hogy Murakami Haruki Különös könyvtár című kötete ne legyen megtalálható könyvtárunk polcán. Haruki a japán kortárs írók egyik legjelentősebbike, ugyanis meghökkentően tudja ötvözni a realitást az álmok birodalmával. A japán kultúrához hozzátartozik a misztikum és a japán mitológiai alakok élethű ábrázolása a való világban is. A Márquez-i mágikus realizmusnak japán változatát olvashatjuk Haruki történeteiben, s ez jellemző a Különös könyvtár novellára is.
Százhúsz oldal tömény bizarrság és elképedés, számos izgalmas illusztrációval a könyv lapjain. A főszereplő magányos kisfiú betéved egy könyvtárba, ahonnan csak nagy nehézségek árán szabadul. Eközben megismerkedik egy titokzatos Szép Lánnyal, egy megkínzott Birkaemberrel és egy manipulatív öregemberrel. A történet komolysága megkérdőjelezhető, azonban szimbólumai egészen elgondolkodtatóak. Vajon megbízhatunk-e az első találkozás alkalmával bárkiben is? Különös, álomszerű történet, amelynek végén az olvasó nem tudja biztosan, hogy ismét betévedjen-e a könyvtárba, de segítünk: a Szinnyei József Könyvtárban nincsen sötét alagsor sem pincehelyiség!
(Murakami Haruki: Különös könyvtár, Geopen, Budapest, 2018, Fordította: Mayer Ingrid, Illusztráció: Chip Kidd, 120 old.)