Herscht 07769
Krasznahorkai és az egymondatos mű
Herscht 07769 – mindössze ennyit ír a borítékra feladóként az Angela Merkelnek küldött levelekre a thüringiai kisvárosban élő falmosó, mondván, az ügy bizalmas, válasz esetén pedig a postás úgyis megtalálja a név és az irányítószám alapján. Krasznahorkai László új nagyszabású műve, amelyet a szerző elbeszélésnek nevez, napjaink Németországában játszódik. Még ennél is pontosabban Johann Sebastian Bach műveinek forrásvidékén és a neonáci mozgalmak egyre kevésbé titkos bázisán.
Florian Herscht-et, a ,,kettes szekrény” méretű jámbor, féleszű fiút a Bossz karolta fel és adott neki falmosói munkát. Ebben a tekintetben Florian hasonlít kicsit Steinbeck: Egerek és emberek című művében szereplő Lennie karakterére. Viszont Florian, aki igaz, hogy szerény szellemi képességekkel bír, de azért fogyatékosnak egyáltalán nem lehet nevezni – hiszen még fizika előadásokra is jár Köhler úrhoz –, ám a baj ott kezdődik, hogy félreért valamit, és meglátja a világ pusztulását. Jellemző Krasznahorkai világára, hogy pont ez a félkegyelmű az, aki megpróbál tenni valamit, és felhívni Merkel Kancellár figyelmét a közelgő veszélyre.
Egyre több és több megmagyarázhatatlan és ijesztő esemény történik a kötetben: előbb bizarr graffitik a Bach-kultusz kegyhelyein, eltűnő lakosok, később egy majdnem végzetes piknik és végül egy robbanás után a további katasztrófák már elkerülhetetlenek, elindul a vadászat Thüringiában. Krasznahorkai László egymondatos regénye idén elnyerte a Libri irodalmi díjat is, az olvasók pedig bátran kikölcsönözhetik könyvtárunkból.
[Krasznahorkai László: Herscht 07769, Magvető Kiadó 2021, 423 oldal]
Szerző: Reczai Lilla