Híres magyarok szenvedélyei
Rejtő Jenő (alias P. Howard) szenvedélyes kártyajátékos volt, becslések szerint ötvenezer pengőt (mai árfolyamon 80 millió forintot) veszített a kártyaasztalnál. Kevésbé köztudott, hogy József Attila is hajnalig tartó kártyacsatákat vívott, s olykor bizony ő is elkártyázta a házbért.
A kártya őszinte híve volt Liszt Ferenc is, aki két zongorakoncert között végigkártyázta az időt, de nagy zsugás volt Mikszáth Kálmán, Krúdy Gyula és Kosztolányi Dezső is.
Ottlik Géza, az Iskola a határon szerzője atlétaként kezdte, végül nemzetközi tekintélyű bridzs-játékos lett belőle (ő kapta a Nemzetközi Bridzs Akadémia 1968. évi nagydíját is). Kodály Zoltán elkötelezett természetjáró hírében állt, Eötvös Loránd pedig (az ELTE névadója) nem csupán kiváló fizikus, hanem megszállott hegymászó is volt, akiről hegycsúcsot neveztek el a Dolomitokban.
De mi volt a hobbija II. Rákóczi Ferencnek? Mivel foglalkozott szabadidejében Jókai Mór? Mit gyűjtött Kossuth Lajos? Hogyan szeretett utazni Petőfi Sándor és Móricz Zsigmond? Mindez kiderül Csiffáry Gabriella budapesti főlevéltáros könyvéből – amely könyvtárunkból kikölcsönözhető. Olvassanak velünk!
Szerző: Gazdag József
(Csiffáry Gabriella: A tábornok kertje. Híres magyarok szenvedélyei. Corvina kiadó, Budapest, 2020, 344 oldal)