Egy élet a bolygónkon
Tudták, hogy a tengeri madarak több mint 90%-nak a gyomrában találhatók műanyagdarabkák? Vagy hogy Németországban az utóbbi évtizedekben eltűnt a repülő rovarok 75%-a? S mit jelentenek ezek a számok ránk, emberekre nézve? Hogyan változott meg az élővilág a Föld nevű bolygón az utóbbi száz évben, s milyen jövő vár az emberiségre?
Erre próbál meg válaszolni az Egy élet a bolygónkon című könyvében Sir David Attenborough angol természettudós, aki szerint az ökoszisztéma összeomlása csak az emberi faj számára lenne végzetes, a természet azonban túlélne bennünket, ahogy azt a csernobili zónában is láthattuk.
De min kellene változtatnunk ahhoz, hogy elkerüljük a katasztrófát? Miért kellene sürgősen lemondanunk a fosszilis energiahordozókról? Mit jelent a fenntarthatóság? Miért káros az a trend, hogy a reklámok az egyszer használatos, eldobható tárgyakhoz és a rövid élettartamú ruhákhoz szoktattak hozzá bennünket? Miért kellene megállítani a tengerek lehalászását? Mi köze van annak, hogy évente 50 milliárd csirkét eszünk meg, az esőerdők kiirtásához? S egyáltalán: megmenthető-e még a bolygónk, s ha igen, hogyan?
A válaszok megtalálhatók Attenborough elgondolkodtató könyvében, amely a Szinnyei József Könyvtárból kikölcsönözhető!
VÁR A KÖNYVTÁR!
Szerző: Gazdag József